Blog > Komentarze do wpisu
Kategoryzacja (II)

Muszę przyznać, że pomysł tak szczegółowej kategoryzacji na Muzyce był poroniony. Kategorie za bardzo się rozrastają i mimo poruszania się w ciągle niezbyt szerokim spektrum gatunków i krajów, nie powstaje mniej kategorii, niż na początku. Na szczęście nie jest jeszcze za późno, żeby to zmienić, a usunięte strony, ciągle obecne w Google, można załatwić parserem i przekierowaniem na stronę główną.

Pierwszym sposobem na zredukowanie kategorii będzie usunięcie ich najniższego poziomu, tak, aby przykładowo strona skategoryzowana w polskich kasetach thrashmetalowych była teraz skategoryzowana w polskich kasetach i kasetach thrashmetalowych. Wyeliminuje to też efekt kiwi, który powstałby w wypadku rzadzkich lub egzotycznych nagrań, np. polskich winylowych płyt speedmetalowych. O ile pamiętam, nikt w Polsce nie grał czystego speed metalu (Encyclopaedia Metallum jest tu mądrzejsza i podaje, że pochodzący z Zabrza zespół Beerhead wydał w 1992 album Killer By Beer i grał speed metal bez domieszek; gdzie indziej znajduję info o tym nagraniu wydanym na kasecie).

Drugim sposobem będzie obcięcie kategoryzacji części stron wyłącznie do kategorii zespołu, do którego przynależą nagrania i członkowie. Trzeba będzie ustalić jakąś minimalną liczbę elementów dla utworzenia kategorii i pewnie będzie to 5, bo: zespół, trzy osoby w nim i jedna demówka.

Kiedy kategorie zrobią się za duże i ich wielkość będzie utrudnieniem w przeglądaniu, myślę, ze nie będzie problemu ze zwiększeniem liczby wyświetlanych w kategorii stron, tak, jak na WikiIndexie.

Problemem pozostaje kategoryzacja składanek. Dawać im po 20 do 50 kategorii zespołów, które się na niej znajdują, czy nie dawać?

Przy okazji kategoryzacji muszę zasięgnąć gdzieś języka na temat tego, czy po ukończeniu studiów lub licencjatu z reżyserii dźwięku można wyróżnić jakieś dodatkowe specjalności w specjalności reżyserii muzycznej i czy w praktyce się to robi, czy też może "reżyser dźwięku" jest terminem dostatecznie ścisłym.

Dopisek dnia 11 lutego 2007, ponieważ prowadzi tu link z Muzyki. Przy okazji zmieniam w kategoriach "zespoły muzyczne" na "zespoły". Możliwe, że zmienię "płyty winylowe" na "winyle". 

niedziela, 28 stycznia 2007, szoferka

Polecane wpisy

  • Jubileusz Kamelopedii

    Warto odnotować, że wczoraj, 7 maja 2007, Kamelopedia przekroczyła liczbę 10 000 haseł. Kamelopedia powstała 6 kwietnia 2004, jeszcze przed Uncyclopedią, i jes

  • Sprawdzone artykuły

    Sprawdzone artykuły , inicjatywa powołana do życia prawie trzy miesiące temu, działa. Chociaż obecnie wśród sprawdzonych artykułów z głównej przestrzeni jest ty

  • Kanciapa się robi

    Kanciapa się robi, a od wczoraj jest w sidebarze. Więcej jak połowa stron jest już gotowa, chociaż niektóre, jak encyklopedyczność, kategoryzacja i szablony ma