Blog > Komentarze do wpisu
Hikipedia na Wikii zamknięta

Przed godziną znajdująca się pod adresem fi.uncyclopedia.wikia.com Hikipedia została zamknięta decyzją Wikii. W sitenotisie i w powodzie blokady bazy pojawiło się stosowne przekierowanie na stronę hiki.pedia.ws. Najpierw rys historyczny, a potem o decyzji i warunkach, w których zapadła.

Hikipedia powstała, orientacyjnie, pod koniec 2005. Znajdowała się wtedy pod adresem peelonet.zapto.org/hikipedia/, co początkowo było prawdopobodnie domeną udostępnioną domowemu serwerowi. Z racji tego mniej więcej przez taki sam okres czasu Hikipedia była i nie była dostępna. W maju powstała fi.uncyclopedia.wikia.com, gdzie ściągnięto największy dostępny wówczas mirror Hikipedii, chyba bez grafik. Około czerwca lub lipca 2006 Hikipedia, tym razem w liczbie około 4000 haseł, została zakotwiczona pod adresem hiki.pedia.ws, którego właścicielem nie mógł być nikt inny, jak tylko Carlb.

Większość społeczności Hikipedii pozostało przy adresie hiki.pedia.ws, tak, jak jej założyciel. Negocjacie w sprawie zdublowanej Hikipedii toczyły się kilka miesięcy, aż w końcu dziś powstało przekierowanie. No i stan na dziś: Hikipedia na Wikii ma 1700 haseł, Hikipedia na hostingu Carla, który również jest do dupy i często mruga, pozostawiając edytorów bez zajęcia, ma 3000 haseł. Spojrzenie na ostatnie zmiany pokazuje, że Hikipedia na Wikii nie tylko ma edycje, ale nadto ma edycje pochodzące od zalogowanych użytkowników (4 takich na 50 zmian), co zdaje się przeczyć zasadom Wikii dotyczącym zamykania projektów.

Decyzja jest zła z trzech powodów. Pierwszym jest to, że hostingiem Hikipedii, jak i paru innych fajnych projektów, zajmuje się Carlb, koleś pakujący swojego ego byciem bogiem hostingu, nie słuchający nikogo, także ludzi, o których interes twierdzi, że dba (opinia potwierdzona w innych źródłach). Koleś, któremu bycie bogiem hostingu może się znudzić, a wtedy rzuci zabawki w kąt i kilkanaście projektów zniknie z sieci. Koleś, który nigdy nie zrobiłby przekierowania ze swojej domeny na Wikię, a wręcz tabele interwiki projektów, które hostingował, ustawiał z hostingowanymi przez siebie mirrorami, aby żaden traffic od niego nie przedostał się na Wikię.

Drugim powodem jest to, że zamknięcie projektów pozostających w takim stosunku zdarza się na Wikii pierwszy raz i może stanowić podstawę do podobnych roszczeń w przyszłości. Albo nawet do roszczeń o zamknięcie projektu na Wikii, bo istnieje już jakiś większy, chociaż z tym na Wikii nie ma nic wspólnego, a społeczności się nie znają. W kwestii społeczności jeszcze, nigdzie chyba nie można znaleźć decyzji społeczności Hikipedii, chociaż znam pojedyncze głosy i mówiły, że projekt na Wikii należy zamknąć.

Trzecim powodem jest to, że nawet, jeżeli mniejsza i złożona głównie z IP-ków, to społeczność Hikipedii na Wikii nie wygląda na zapytaną o zdanie, skoro edytowała do ostatniej chwili. Opieranie decyzji na zdaniu społeczności cudzego projektu, z jednoczesnym zignorowaniem zdania społeczności własnego projektu, nie wygląda najlepiej. Mam nadzieję, że ma ukryty cel.

piątek, 23 marca 2007, szoferka

Polecane wpisy

  • Jubileusz Kamelopedii

    Warto odnotować, że wczoraj, 7 maja 2007, Kamelopedia przekroczyła liczbę 10 000 haseł. Kamelopedia powstała 6 kwietnia 2004, jeszcze przed Uncyclopedią, i jes

  • Sprawdzone artykuły

    Sprawdzone artykuły , inicjatywa powołana do życia prawie trzy miesiące temu, działa. Chociaż obecnie wśród sprawdzonych artykułów z głównej przestrzeni jest ty

  • Magia jednego słówka

    Zdarzają się wcale często edycje, tak na Nonsensopedii, jak i na Wikipedii, których autorzy tanim kosztem próbują wpłynąć, w ich mniemaniu, na bieg bez mała cał

Komentarze
Gość: Ciekavy, *.internetdsl.tpnet.pl
2007/03/31 11:26:25
Hmmm...może nie uważnie przeczytałem, ale brakuje mi informacji, czym Hikipedia była? Na jakim temacie haseł się skupiała?
-
Gość: expert, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2007/03/31 18:30:39
całkiem interesujące, nic o tym wcześniej nie wiedziałem, a teraz mam informację.
To wydarzenie, oznacza też, że wikii może zamknąć dowolny projekt na widzimisię bez żadnej konsultacji i ostrzeżeń z edytującymi projekt
-
2007/04/07 20:05:37
Ciekavy: Hikipedia to fiński odpowiednik Uncyclopedii.