RSS
niedziela, 28 stycznia 2007
Kategoryzacja (II)

Muszę przyznać, że pomysł tak szczegółowej kategoryzacji na Muzyce był poroniony. Kategorie za bardzo się rozrastają i mimo poruszania się w ciągle niezbyt szerokim spektrum gatunków i krajów, nie powstaje mniej kategorii, niż na początku. Na szczęście nie jest jeszcze za późno, żeby to zmienić, a usunięte strony, ciągle obecne w Google, można załatwić parserem i przekierowaniem na stronę główną.

Pierwszym sposobem na zredukowanie kategorii będzie usunięcie ich najniższego poziomu, tak, aby przykładowo strona skategoryzowana w polskich kasetach thrashmetalowych była teraz skategoryzowana w polskich kasetach i kasetach thrashmetalowych. Wyeliminuje to też efekt kiwi, który powstałby w wypadku rzadzkich lub egzotycznych nagrań, np. polskich winylowych płyt speedmetalowych. O ile pamiętam, nikt w Polsce nie grał czystego speed metalu (Encyclopaedia Metallum jest tu mądrzejsza i podaje, że pochodzący z Zabrza zespół Beerhead wydał w 1992 album Killer By Beer i grał speed metal bez domieszek; gdzie indziej znajduję info o tym nagraniu wydanym na kasecie).

Drugim sposobem będzie obcięcie kategoryzacji części stron wyłącznie do kategorii zespołu, do którego przynależą nagrania i członkowie. Trzeba będzie ustalić jakąś minimalną liczbę elementów dla utworzenia kategorii i pewnie będzie to 5, bo: zespół, trzy osoby w nim i jedna demówka.

Kiedy kategorie zrobią się za duże i ich wielkość będzie utrudnieniem w przeglądaniu, myślę, ze nie będzie problemu ze zwiększeniem liczby wyświetlanych w kategorii stron, tak, jak na WikiIndexie.

Problemem pozostaje kategoryzacja składanek. Dawać im po 20 do 50 kategorii zespołów, które się na niej znajdują, czy nie dawać?

Przy okazji kategoryzacji muszę zasięgnąć gdzieś języka na temat tego, czy po ukończeniu studiów lub licencjatu z reżyserii dźwięku można wyróżnić jakieś dodatkowe specjalności w specjalności reżyserii muzycznej i czy w praktyce się to robi, czy też może "reżyser dźwięku" jest terminem dostatecznie ścisłym.

Dopisek dnia 11 lutego 2007, ponieważ prowadzi tu link z Muzyki. Przy okazji zmieniam w kategoriach "zespoły muzyczne" na "zespoły". Możliwe, że zmienię "płyty winylowe" na "winyle". 

04:49, szoferka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 21 stycznia 2007
Downtime Wikii i nowe poziomy dostępu

Dzisiaj około 4:30 Wikia zaliczyła dwugodzinny downtime. Główny serwer trzeba było zresetować, ten akurat, który nie miał dublera. Jak zwykle miało być parę minut, jak zwykle potrwało dłużej. Ten incydent wykorzystać chcę do narzeknięcia (l.p. od narzekania), że większość downtimów jest w nocy czasu polskiego i szczęśliwie omijają one tych, którzy na Nonsensopedii siedzą za dnia. A więc: narzekam.

Skoro już o Wikii, to jeszcze słowo o nowych poziomach dostępu. Lookupcontribs, umożliwiające wyszukanie wkładu danego użytkownika, podejrzewanego o wandalizm, na wszystkich wiki na Wikii. Trwa to cholernie długo, bo polega na tym, że to samo zapytanie o aktywność jest wysyłane na każdą z 2000 Wikii oddzielnie. Mam to już, jeszcze nie miałam okazji użyć. Dwa kolejne to możliwość skuteczniejszego blokowaniu spamu i niechcianych tekstów. Do nowych uprawnień zostaną dopuszczeni sysopi Central Wikii, którzy wyrażą taką chęć. Wici zostały rozesłane. Zmieni się teraz zapewne klasyfikacja sysopa Central Wikii.

09:08, szoferka
Link Komentarze (5) »
wtorek, 09 stycznia 2007
Nowa Kanciapa na Nonsensopedii

W zamierzchłych czasach Kanciapa na Nonsensopedii była miejscem swobodnej dyskusji. Potem zastąpiło ją forum i wypadła z sidebaru. Podczas podróży po różnych projektach zdałam sobie sprawę, jak ważne jest zgromadzenie użytecznych linków w jednym miejscu. Przez brak takiej strony przeglądowej na pewno ucieka nam wielu jeżeli nie czytelników, to edytorów. Wykładając kawę na ławę i gromadząc doświadczenia projektu w jednym miejscu będzie się i uczciwszym wobec nowych użytkowników i mniej osób będzie się nacinało na to, że jak Nonsensopedia, to można wszystko.

Nowa Kanciapa będzie połączeniem stron z zasadami i zaleceniami oraz stron dla społeczności. Oddzielnie będzie pomoc ze stroną główną w przestrzeni pomocy, w tym pomoc dla czytelników i prasy. Część zasad i zaleceń jest oczywista i ustabilizowała się przez dłuższy czas stosowania bez kodyfikacji, inne logicznie wynikają z usuwanych i zostawianych stron. Kilka, jak brzytwa Ockhama, strona użytkownika oraz to, co jest bełkotem, a co nim nie jest, wymaga jeszcze przepracowania w praktyce i powstaną raczej z klauzulą, że dalsze uściślenia będą tam dodawane z czasem. Znikną w końcu pytania newbies o to, gdzie jest tak napisane. Podniesie się świadomość i może w końcu, tak jak inne duże projekty, zapracujemy sobie na okazjonalnych, ale wprawnych edytorów, którzy będą mogli nauczyć się na cudzych błędach.

Sporym problemem pozostaje ciągle to, jak pisać, aby pisać dobrze. Bo chociaż już prawie wiadomo, czego nie można, a więc i wiadomo, co można, potrzebny jest jakiś ogólny zarys tego, co należy. Przykładów artykułów na medal jest sporo, ale ciągle za mało, żeby powstał kompletny obraz przepisu na sukces. Tego typu poradniki jakoś nie wplotły się w strukturę dotychczasowych stron meta, więc można przypuszczać, że nie ma na nie wielkiego ciśnienia i kompletna Kanciapa obejdzie się bez nich.

09:59, szoferka
Link Dodaj komentarz »