RSS
piątek, 23 marca 2007
Hikipedia na Wikii zamknięta

Przed godziną znajdująca się pod adresem fi.uncyclopedia.wikia.com Hikipedia została zamknięta decyzją Wikii. W sitenotisie i w powodzie blokady bazy pojawiło się stosowne przekierowanie na stronę hiki.pedia.ws. Najpierw rys historyczny, a potem o decyzji i warunkach, w których zapadła.

Hikipedia powstała, orientacyjnie, pod koniec 2005. Znajdowała się wtedy pod adresem peelonet.zapto.org/hikipedia/, co początkowo było prawdopobodnie domeną udostępnioną domowemu serwerowi. Z racji tego mniej więcej przez taki sam okres czasu Hikipedia była i nie była dostępna. W maju powstała fi.uncyclopedia.wikia.com, gdzie ściągnięto największy dostępny wówczas mirror Hikipedii, chyba bez grafik. Około czerwca lub lipca 2006 Hikipedia, tym razem w liczbie około 4000 haseł, została zakotwiczona pod adresem hiki.pedia.ws, którego właścicielem nie mógł być nikt inny, jak tylko Carlb.

Większość społeczności Hikipedii pozostało przy adresie hiki.pedia.ws, tak, jak jej założyciel. Negocjacie w sprawie zdublowanej Hikipedii toczyły się kilka miesięcy, aż w końcu dziś powstało przekierowanie. No i stan na dziś: Hikipedia na Wikii ma 1700 haseł, Hikipedia na hostingu Carla, który również jest do dupy i często mruga, pozostawiając edytorów bez zajęcia, ma 3000 haseł. Spojrzenie na ostatnie zmiany pokazuje, że Hikipedia na Wikii nie tylko ma edycje, ale nadto ma edycje pochodzące od zalogowanych użytkowników (4 takich na 50 zmian), co zdaje się przeczyć zasadom Wikii dotyczącym zamykania projektów.

Decyzja jest zła z trzech powodów. Pierwszym jest to, że hostingiem Hikipedii, jak i paru innych fajnych projektów, zajmuje się Carlb, koleś pakujący swojego ego byciem bogiem hostingu, nie słuchający nikogo, także ludzi, o których interes twierdzi, że dba (opinia potwierdzona w innych źródłach). Koleś, któremu bycie bogiem hostingu może się znudzić, a wtedy rzuci zabawki w kąt i kilkanaście projektów zniknie z sieci. Koleś, który nigdy nie zrobiłby przekierowania ze swojej domeny na Wikię, a wręcz tabele interwiki projektów, które hostingował, ustawiał z hostingowanymi przez siebie mirrorami, aby żaden traffic od niego nie przedostał się na Wikię.

Drugim powodem jest to, że zamknięcie projektów pozostających w takim stosunku zdarza się na Wikii pierwszy raz i może stanowić podstawę do podobnych roszczeń w przyszłości. Albo nawet do roszczeń o zamknięcie projektu na Wikii, bo istnieje już jakiś większy, chociaż z tym na Wikii nie ma nic wspólnego, a społeczności się nie znają. W kwestii społeczności jeszcze, nigdzie chyba nie można znaleźć decyzji społeczności Hikipedii, chociaż znam pojedyncze głosy i mówiły, że projekt na Wikii należy zamknąć.

Trzecim powodem jest to, że nawet, jeżeli mniejsza i złożona głównie z IP-ków, to społeczność Hikipedii na Wikii nie wygląda na zapytaną o zdanie, skoro edytowała do ostatniej chwili. Opieranie decyzji na zdaniu społeczności cudzego projektu, z jednoczesnym zignorowaniem zdania społeczności własnego projektu, nie wygląda najlepiej. Mam nadzieję, że ma ukryty cel.

01:15, szoferka
Link Komentarze (3) »
sobota, 17 marca 2007
Wiki ukończone raz jeszcze

Wiki (jakiekolwiek - informuję tych, którzy skracają nazwę "Wikipedia" na "wiki") ma być w założeniu wielką bazą z maksymalnie szerokim spektum lub maksymalnie szczegółowym ujęciem tematów. Wiki nieśmiertelne, hartujące się przez lata, posiadające grono zaufanych edytorów, moderatorów, ekspertów. Największy na świecie i ciągle nieukończony projekt na dany temat i/lub w danej perspektywie. W praktyce jednak utrzymanie na wysokim poziomie projektu większego, niż 1500-2000 haseł, wydaje mi się ogromną stratą czasu na synchronizowanie informacji, zgrywanie formatowania, porządkowanie spisów. Ponadto pozwolę sobie wysunąć teorię, że wzrost liczby haseł jest wraz z czasem większy, niż wzrost liczby użytkowników, którzy potrafią i chcą ogarnąć całość projektu.

Albo więc projekt wiki powinien być jednoosobowy, albo powinien wychodzić na przeciw naprawdę wąskiej tematyce (jak WitcherWiki, niezbyt dogłębne, ale zrealizowane na równym, założonym poziomie), albo każdy tam powinien dbać o swoją działkę (jak PoeWiki), albo też z góry zaplanowany rejon powinien być w z góry zaplanowany sposób opisany, a po osiągnięciu celu wiki powinno być przymknięte tylko do ostatnich korekt. W ostatnim przypadku ważne byłoby zakreślenie ram czasowych, aby zasadnicze zmiany tam nie zachodziły, a tematy były dokonane. Wiki jako hołd dla, powiedzmy, sceny metalowej Milwaukee lat 80-tych. Ostatnio coś takiego powstało na Wikii, requestor zarzekał się, że wrzuci sporo unikalnych plakatów, okładek i flyerów. Na obietnicach się skończyło, opuścił projekt po jednym dniu.

Zmierzam do tego, że Nonsensopedia już w tej chwili ma za dużo haseł. Trzymanie się liczby ok. 6000 tys. będzie niezłym bezpiecznikiem, aby w tych 6000 tysiącach pracować nad jakością. Zmierzam też do tego, że dobrym pomyśłem będzie wydzielenie pewnej ilości haseł z Muzyki do wiki raczej jednoosobowego, ale na pewno skończonego, zamykającego się poniżej 2000 haseł. W związku z tym, że to raczej piękna idea, niż skupienie się na zalążku takiego wiki na Muzyce, nie zdradzę o co chodzi, bo znam statystyki wejść i wiem, że i tak nikt mnie nie czyta. 

22:21, szoferka
Link Komentarze (1) »