RSS
niedziela, 29 kwietnia 2007
Sprawdzone artykuły

Sprawdzone artykuły, inicjatywa powołana do życia prawie trzy miesiące temu, działa. Chociaż obecnie wśród sprawdzonych artykułów z głównej przestrzeni jest tylko ok. 4% stanu, nie mam żadnego problemu z utrzymaniem ich w dobrym formie. Nie ma też żadnych lagów (chyba że mnie nie ma), chociaż pozostała dwójka uprawnionych osób wyparowała, a wśród sprawdzonych jest sporo artykułów często edytowanych.

Myślę, że zawsze pozostanie jakiś obszar artykułów, które nie będą sprawdzone, ale jednocześnie nie dość złe, żeby je usunąć i byłoby zajebiście, gdyby w przyszłości praca skupiała się na tej ok. dziesięcioprocentowej grupie, zamiast obecnej chaotycznej bieganiny i zatykania tylko co większych dziur, przez której uciekają nam czytelnicy.

Wiem, że inicjatywa sprawdzonych artykułów jest potrzebna, bo widzę, gdzie ludzie wchodzą i często są to właśnie sprawdzone artykuły. Chociaż powinniśmy być ciągle jak najdalej od ustanawiania prawdy (por. Czym Nonsensopedia nie jest, pkt 10.), to miło jest, gdy jeden artykuł ma dziennie 500 unikalnych hitów.

13:50, szoferka
Link Dodaj komentarz »
sobota, 28 kwietnia 2007
Kanciapa się robi

Kanciapa się robi, a od wczoraj jest w sidebarze. Więcej jak połowa stron jest już gotowa, chociaż niektóre, jak encyklopedyczność, kategoryzacja i szablony mają sporo podstron do zrobienia. Dość bezboleśnie odbywa się proces akceptacji nowych zasad, czy też proces akceptacji werbalizacji starych zwyczajów i rozstrzygnięć. Odpowiedni wątek, w związku z licznymi rozjazdami, powisi mam nadzieję jako otwarty nawet do dwóch tygodni.

Cieszę się, że udaje się już teraz spisać reguły rządzące Nonsensopedią, chociaż nie trwało to krótko. Podoba mi się idea, aby kolejne zasady spisywać na stosunkowo krótkich i łatwych do aktualizacji stronach i liczbę, że odpowiednie aktualizacje uda się przeprowadzać symetrycznie do rozwoju Nonsensopedii.

Będzie w nowej Kanciapie kilka stron zrobionych na przyszłość, jak te dotyczące moderacji i tego, że admin ma ostateczne zdanie, od którego nie ma odwołania. Skutecznie utnie to wszelkie pianobicie, jakie można obserwować na Wikipedii, a jakie już się pojawia. Uwali to, przynajmniej w teorii, wszystkie trolle. Jeżeli przy braku odpowiednich zasad jeden Kwiecień potrafił rozwalić całą pracę na Wikipedii, nie chce nawet myśleć, co by się stało, gdyby taki sam lub podobny Kwiecień pojawił się na Nonsensopedii.

D@mi trochę nie dowierza, że spisanie Kanciapy i umieszczenie jej w sidebarze podniesie kulturę edycji, ja wierzę głęboko. Daliśmy sobie miesiąc na zaobserwowanie tego lub nie. Oprócz tego nie mam wiele informacji na temat tego, jak nowe zasady są odbierane, chociaż mam pewne sygnały, że nie są w ogóle czytane, ale trudno, będę podsuwać, jak ktoś coś schrzani.

13:18, szoferka
Link Komentarze (1) »